Marek Wikiera

ABSOLWENT Z PASJĄ

Marek Wikiera

5 września 2014 r. w naszej szkole gościliśmy ultramaratończyka pana Marka Wikierę.
Opowieść rozpoczęła się banalnie - zaczął biegać, bo za dużo ważył :) ale szybko bieganie przerodziło się w pasję. Po pewnym czasie nie wystarczała już bieżnia na siłowni czy asfaltowa ścieżka. Startował w biegach terenowych i ekstremalnych: Biegu Katorżnika, Maratonie Twardziela Extremum, Biegu Morskiego Komandosa itp.
Uczestniczył w projekcie 4 Deserts. To cykl 4 biegów ultra maratońskich, organizowanych od 2006 roku przez mającą siedzibę w Hong Kongu firmę Racing The Planet. Biegi rozgrywane są na 4 krańcowo różnych pustyniach świata w 4 ekstremach klimatycznych. Są to:

• Sahara Race (Sahara – gorąco)
  • Gobi March (Gobi – wietrznie)
  • Atacama Crossing (Atacama – sucho)
  • Last Desert (Antarktyda – zimno).

Każdy z biegów to aż 250 km dystansu do pokonania w ciągu 7 dni. Mówiąc obrazowo – średnio codziennie jeden maraton! Pasja biegania jest połączona z pomocą potrzebującym – pan Marek zbierał środki dla leczenie małej Blanki.
Ukończenie wszystkich 4 biegów w ciągu jednego roku gwarantuje wejście do elitarnego klubu 4Deserts Grand Slam (Wielki Szlem). Pierwszą osobą, która dokonała tej sztuki był legendarny amerykański ultramaratończyk Dean Karnazis.
Podczas spotkania oglądaliśmy zdjęcia z wypraw, wiemy też co należy spakować do plecaka – ultramaratończyka. Wszystko musi być dokładnie zważone. Najbardziej zdziwiło wszystkich, że podstawowym daniem podczas biegów jest kaszka mleczna :)

PS.
Miło nam poinformować, że nasz Absolwent – p. Marek Wikiera jest członkiem klubu 4Deserts Grand Slam. Gratulujemy!